Ανακοίνωση για τα διδακτικά συγγράμματα

Αθήνα 9/10/2017

Το Δ. Σ. του Συλλόγου μελών ΔΕΠ της Φιλοσοφικής Σχολής πληροφορήθηκε τις τελευταίες ημέρες από την ειδησεογραφία την επικείμενη διακοπή διανομής των πανεπιστημιακών συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018. Συνεδρίασε και κατέληξε στα εξής:

Η απόφαση τoυ Συλλόγου Εκδοτών Επιστημονικών Βιβλίων (ΣΕΕΒΙ) να αναστείλει την διανομή των συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο του 2017-2018, λόγω οφειλών προς τους εκδότες από το Υπουργείο Παιδείας, δεν έπεσε ως κεραυνός εν αιθρία. Ακολουθεί τη δραματική περικοπή των δαπανών για την Παιδεία, τα λειτουργικά έξοδα των Πανεπιστημίων (καθαριότητα, φύλαξη, συντήρηση), στα κονδύλια για τις ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες, στους μισθούς των Πανεπιστημιακών.

Οι συσσωρευμένες οφειλές του κράτους προς τους εκδότες πλήττουν καίρια τους παραγωγούς του βιβλίου, εκδότες, τυπογράφους και συγγραφείς, και μαζί και την πρόσβαση των φοιτητών στη γνώση, ανεξάρτητα από την οικονομική τους κατάσταση. Το πρόβλημα είναι γνωστό στα Τμήματα ξένων Γλωσσών και Φιλολογιών της Σχολής μας, όπου εδώ και αρκετά χρόνια δεν δίνονται οι ανάλογες πιστώσεις με αποτέλεσμα οι φοιτητές/-τριες να μην προμηθεύονται δωρεάν τα ξενόγλωσσα πανεπιστημιακά συγγράμματα. Θα πρέπει, επίσης, να τονιστεί ότι οι παραγωγοί βιβλίου στηρίζουν και γενικότερα την πνευματική και επιστημονική παραγωγή, η οποία με τη στάση του υπουργείου θα πληγεί άμεσα.

Οι δικαιολογίες της υπουργικής ανακοίνωσης περί «διαχρονικών καθυστερήσεων στην αποπληρωμή» λόγω του ελέγχου των παραστατικών είναι προφανές ότι δεν μπορούν να πείσουν κανένα. Καλύπτουν την αδυναμία του Υπουργείου να τηρήσει τις διαδικασίες που το ίδιο θέσπισε και την πρόθεσή του να μετακυλήσει για τρίτη συνεχή χρονιά το κόστος των συγγραμμάτων στους εκδότες. Έχουμε βάσιμους λόγους να πιστεύουμε ότι η πραγματική αιτία της καθυστέρησης αποπληρωμής δεν είναι γραφειοκρατική, αλλά δημοσιονομική. Είναι η ίδια αιτία που δημιουργεί τα διαφημιζόμενα πλεονάσματα στον προϋπολογισμό.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μελών ΔΕΠ της Φιλοσοφικής Σχολής διαμαρτύρεται έντονα για την απαράδεκτη κατάσταση με τη διανομή των συγγραμμάτων και καλεί:

-το Υπουργείο να αναλάβει τις ευθύνες του και να δώσει άμεσα λύση στο πρόβλημα, μιας και τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου έχουν ήδη αρχίσει

-τις πρυτανικές αρχές του ΕΚΠΑ και την κοσμητεία της Σχολής να παρέμβουν με όλους τους ενδεδειγμένους τρόπους για την άμεση λύση του προβλήματος

-τους/τις φοιτητές/τριες να στηρίξουν συλλογικά τους αγώνες για μια υψηλού επιπέδου πραγματικά δημόσια ανώτατη εκπαίδευση.

Ο Σύλλογος μελών ΔΕΠ της Φιλοσοφικής Σχολής θα βρίσκεται σε ετοιμότητα για το θέμα, θεωρώντας ότι η παροχή των συγγραμμάτων στους φοιτητές είναι ελάχιστη απαραίτητη προϋπόθεση για την ομαλή διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Ο Πρόεδρος                                                       Ο Γραμματέας

Καραδήμας Δημήτρης                                          Γαγανάκης Κώστας