06.11.2017

Ανακοίνωση για το θέμα της καθαριότητας στη Φιλοσοφική Σχολή

Αθήνα 4/11/2017

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ  ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ                                                                                                ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ                                                                                                                                                       Ε. Κ. Π. Α.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παγιωμένο για χρόνια παραμένει το πρόβλημα της έλλειψης καθαριότητας στο ΕΚΠΑ και βέβαια και στους χώρους της Φιλοσοφικής σχολής! Η σταδιακή αντικατάσταση των μονίμων υπαλλήλων καθαριότητας, αρχικά από εργαζομένους στην καθαριότητα που προσελήφθησαν με σύμβαση έργου, και στη συνέχεια από εταιρείες καθαρισμού, είχε ως αποτέλεσμα την εμφάνιση πολύ σοβαρών προβλημάτων στην αποκομιδή των απορριμμάτων και την καθαριότητα των χώρων της Σχολής για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Κύρια αιτία της καθυστέρησης έναρξης των νέων συμβάσεων του ΕΚΠΑ με τις εταιρείες καθαριότητας ήταν οι χρονοβόρες διαδικασίες ανάθεσης και οι αλλεπάλληλες ενστάσεις που  ασκούνταν από αυτούς που είχαν μειοδοτήσει. Κορύφωση της δυσλειτουργίας του υπάρχοντος νομικού πλαισίου ήταν η συσσώρευση 5,5 τόνων σκουπιδιών στη Φιλοσοφική που απομακρύνθηκαν από τα συνεργεία του Δήμου Αθηναίων τον Οκτώβριο του 2014!

Πρέπει να σημειωθεί, επίσης, ότι παρά τα υψηλά ποσά που πληρώνει το ΕΚΠΑ οι εργαζόμενοι στην καθαριότητα υπογράφουν με τις εταιρείες τετράωρες συμβάσεις εργασίας μερικής απασχόλησης που δεν τους δίνουν το δικαίωμα σε βαρέα και ανθυγιεινά ένσημα. Λαμβάνουν, δηλαδή, μισθούς που δεν καλύπτουν στοιχειωδώς τις βασικές ανάγκες διαβίωσης.

Τελικά, ύστερα από την προκήρυξη διαγωνισμού καθαριότητας (Αρ. Πρωτ.:1516000635/8-9-15), με προυπολογισμό 831.869,09 ευρώ με ΦΠΑ για τα κτήρια της Φιλοσοφικής Σχολής (ομάδα Ε), υπεγράφη σύμβαση με ιδιωτική εταιρεία καθαρισμού, η οποία ανέλαβε την καθαριότητα από την 1η Νοεμβρίου 2017 και ταυτόχρονα την υποχρέωση να συμμορφωθεί με τις προδιαγραφές της προκήρυξης.

Η σύμβαση αφήνει την εντύπωση ότι θα δοθεί λύση στο οξυμένο πρόβλημα της έλλειψης καθαριότητας που απειλεί την υγεία των φοιτητών, των καθηγητών, και των άλλων εργαζομένων της Φιλοσοφικής του ΕΚΠΑ. Ωστόσο, οι αρνητικές εντυπώσεις που οι εταιρείες καθαρισμού μάς έχουν αφήσει δεν γίνεται να αγνοηθούν. H ανάθεση της καθαριότητας στις εργολαβικές εταιρείες δεν είναι μονόδρομος, αφού ο νέος νόμος (4485/2017 - ΦΕΚ 114/Α/4-8-2017 άρθρο 13) επιτρέπει στα Πανεπιστήμια να συνάπτουν με τους εργαζομένους απευθείας ατομικές συμβάσεις καθαριότητας, οι οποίες θα είναι μάλιστα πιο συμφέρουσες από οικονομική άποψη για το ΕΚΠΑ.

Για τους παραπάνω λόγους ζητούμε από την Πρυτανεία και τη Σύγκλητο:

• Να συνάψουν μελλοντικά, απευθείας με τους εργαζομένους στην καθαριότητα, ατομικές συμβάσεις, οι οποίες θα μειώσουν τα υπερκέρδη των εργολάβων προς όφελος του ΕΚΠΑ. Παράλληλα, με τον τρόπο αυτό θα εξαλειφθεί και ο υπαρκτός κίνδυνος να επανέλθει οξύτατο το πρόβλημα καθαριότητας με την προκήρυξη του επόμενου μειοδοτικού διαγωνισμού.
  • Να μεριμνήσουν προς το παρόν ώστε να εφαρμόζουν οι ιδιωτικές εταιρείες καθαρισμού τους όρους των συμβάσεων απαρέγκλιτα.
  • Να έχουν όσοι εργάζονται στην καθαριότητα των χώρων (κτήρια της ομάδας Ε) της Φιλοσοφικής σχολής αξιοπρεπείς μισθούς και να πληρώνονται για τις υπερωρίες τους.

Ο Πρόεδρος                                                       Ο Γραμματέας

Καραδήμας Δημήτρης                                             Γαγανάκης Κώστας