28.07.2017

Βεβαίωση παροχής υπηρεσιών: Η νέα ιδέα του Υπουργείου Οικονομικών

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ
Ε. Κ. Π. Α.                                                                                                                                                                                                                                                                                               Αθήνα 28/7/2017

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ: Η ΝΕΑ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Πριν από λίγες ημέρες κοινοποιήθηκε ηλεκτρονικά (με ημερομηνία 21/7/2017, βλ. π.χ., announcements) έγγραφο του Αναπληρωτή Πρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων κ. Μαραβέγια με θέμα «Βεβαίωση Παροχής Υπηρεσιών». Σύμφωνα με το εν λόγω έγγραφο «για την καταβολή των αποδοχών στο πάσης φύσεως προσωπικό του Ιδρύματός μας θα πρέπει να έχει προηγηθεί έγγραφη βεβαίωση παροχής υπηρεσιών του αρμόδιου οργάνου κατά το αντίστοιχο χρονικό διάστημα». Αυτό ισχύει και για τα μέλη ΔΕΠ και πρακτικά σημαίνει ότι, για να υπάρξει καταβολή των μηνιαίων αποδοχών, θα πρέπει κάθε μήνα ο Πρόεδρος εκάστου Τμήματος να βεβαιώνει ότι τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος παρείχαν κανονικά τις υπηρεσίες τους και δεν απουσίασαν αδικαιολόγητα από τα καθήκοντά τους! Το έγγραφο του Αναπληρωτή Πρύτανη εκδόθηκε σε εφαρμογή σχετικής απόφασης της Ενιαίας Αρχής Πληρωμής (ΕΑΠ) του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους (βλ. έγγραφο της Αρχής με Αριθμ. Πρωτ. 2000487/15-2-2017).

Είναι σαφές ότι ο παραλογισμός πλέον γίνεται ανεξέλεγκτος! Τα μέλη ΔΕΠ δεν είναι υπάλληλοι με μηνιαίες, ανανεούμενες συμβάσεις για να ζητείται κάθε μήνα βεβαίωση παροχής υπηρεσιών από τον προϊστάμενό τους! Τα μέλη ΔΕΠ είναι δημόσιοι λειτουργοί της Ανώτατης Εκπαίδευσης με ποικίλα (διδακτικά, ερευνητικά, διοικητικά, κ.α.) καθήκοντα των οποίων η άσκηση απαιτεί την πλήρη αφοσίωση σε αυτά. Είναι λυπηρό, αν αυτό το αμφισβητεί η κοινωνία, αλλά καθίσταται τραγικό, αν το αμφισβητεί η πολιτεία, η οποία οφείλει να το γνωρίζει. Η υπογραφή τέτοιας βεβαίωσης θα ήταν απλά μία αστεία απαίτηση της ΕΑΠ, αν δεν υπονοούσε ότι τα μέλη ΔΕΠ για να ασκήσουν πλήρως τα καθήκοντά τους χρειάζονται (α) άμεσο έλεγχο υπερκείμενης αρχής και (β) την άμεση απειλή περικοπής του μισθού τους!

Θεωρούμε τουλάχιστον υποτιμητική, και γι’ αυτό απαράδεκτη, την νέα φαεινή ιδέα της ΕΑΠ και καλούμε:

(α) Τις Πρυτανικές αρχές να προασπίσουν με κάθε τρόπο το κύρος και την αξιοπρέπεια των μελών ΔΕΠ. Αντιλαμβανόμαστε ότι η εφαρμογή διοικητικών αποφάσεων είναι υποχρεωτική, αλλά δεν αντιλαμβανόμαστε γιατί θα πρέπει να προωθούνται προς εφαρμογή τέτοιες αποφάσεις στο μέσον του θέρους, όταν το έγγραφο της ΕΑΠ έχει γίνει γνωστό στις Διοικητικές Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου από τα μέσα του Φεβρουαρίου!

(β) Την ΠΟΣΔΕΠ να αναγνωρίσει τη σοβαρότητα του θέματος και να επιληφθεί αμέσως, και (γ) Τους αρμόδιους Υπουργούς Παιδείας και Οικονομικών, που συμβαίνει να είναι Πανεπιστημιακοί και οι ίδιοι, να επιλύσουν το πρόβλημα.

Ο Πρόεδρος                                             Ο Γραμματέας

Καραδήμας Δημήτρης                               Γαγανάκης Κώστας