Το νέο μισθολόγιο των Πανεπιστημιακών

15-11-2017

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Διδακτικού Προσωπικού της Φιλοσοφικής Σχολής συζήτησε το μισθολογικό και συνταξιοδοτικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν επί μακρά σειρά ετών οι Πανεπιστημιακοί Δάσκαλοι και την ιδιαίτερα αρνητική κατάσταση που διαμορφώθηκε μετά την ψήφιση τον περασμένο Μάιο του νέου «ειδικού» (!) μισθολογίου. Το Δ.Σ. επαναλαμβάνει τις διαπιστώσεις στις οποίες είχε προβεί αμέσως μετά την υπερψήφιση του νέου νόμου (βλ. Ανακοίνωση 22/5/2017):

1. Η υποβάθμιση που επέρχεται μέσω του νέου «ειδικού» μισθολογίου δεν είναι μόνο μισθολογική, αλλά γενικότερη και, δυστυχώς, περιλαμβάνει και το ίδιο το δημόσιο Πανεπιστήμιο του οποίου το έργο, διδακτικό και ερευνητικό, θα είναι πλέον δύσκολο να διατηρηθεί στα υψηλά επίπεδα ποιότητας που ο ρόλος και η αποστολή ενός ιδρύματος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης επιβάλλουν.
  2. Η μισθολογική κατάσταση που διαμορφώθηκε από το 2012 και μετά γινόταν ως τώρα ανεκτή, γιατί εθεωρείτο προσωρινή, γιατί υπήρχε η αίσθηση της συμβολής στην κοινή προσπάθεια και γιατί εξακολουθούσε να είναι ζωντανή η προσδοκία ότι, έστω και με καθυστερήσεις και αργούς ρυθμούς, θα υπάρξει εξορθολογισμός και δίκαιη κατανομή των βαρών. Το νέο μισθολόγιο διαψεύδει όλες τις υγιείς προσδοκίες και αυτό δεν θα μείνει πλέον χωρίς απάντηση.

Το Δ.Σ. εκφράζει τη λύπη του και την αγανάκτησή του για την αμηχανία με την οποία στέκεται η ΠΟΣΔΕΠ μπροστά στο μεγάλο πρόβλημα και η οποία πρακτικά οδηγεί τον κλάδο σε πλήρη αδράνεια. Παράλληλα, όμως, εκφράζει τη χαρά του, γιατί ισχυροί Σύλλογοι Μελών ΔΕΠ ανά την Ελλάδα δηλώνουν πλέον τη διάθεσή τους να αντιδράσουν αποφασιστικά στην οικονομική και ηθική υποβάθμιση (βλ. πρόσφατη ανακοίνωση του Συλλόγου Μελών ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Πατρών). Επίσης, το Δ.Σ. καλεί  για μια ακόμα φορά την ηγεσία της ΠΟΣΔΕΠ:

• Να αναλάβει τις ευθύνες της και να συντονίσει τις  αγωνιστικές διεκδικήσεις μας για τα μισθολογικά και συνταξιοδοτικά προβλήματα.
  • Να απαιτήσει την άμεση κατάρτιση νέου πανεπιστημιακού μισθολογίου με τους παρακάτω άξονες (τους περιέγραψαν ήδη οι συνάδελφοι του Πανεπιστημίου Πατρών):

α) την κατάργηση του επιδοματικού χαρακτήρα του μισθολογίου με ταυτόχρονη ενσωμάτωση όλων των επιδομάτων στον βασικό μισθό,

β) την καταβολή των αναγκαίων για αξιοπρεπή διαβίωση και επιστημονική ενημέρωση αυξήσεων και την κλιμάκωση των μισθών με βάση τις 2.000 ευρώ για τη βαθμίδα του Λέκτορα,

γ) την καθιέρωση της σύνταξης στο 80% του μισθού του τελευταίου εργασιακού έτους.

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Τα παραπάνω αιτήματα  αντιπροσωπεύουν το ελάχιστο από αυτά που οφείλουμε να διεκδικήσουμε προκειμένου να προστατέψουμε την προσωπική μας αξιοπρέπεια, την παροχή υψηλού επιπέδου παιδείας στους νέους μας και το κύρος των ιδρυμάτων στα οποία υπηρετούμε.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                                Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ                                                    ΚΩΣΤΑΣ ΓΑΓΑΝΑΚΗΣ